ניתוח אף רפואי

יש אנשים הזקוקים לניתוח אף מסיבות רפואיות, בגלל בעיות נשימה דרך האף, ויש אחרים שרוצים לעבור ניתוח אף מסיבות אסתטיות כדי לשפר את עיצוב האף שהעניק להם הטבע. 

ייעוץ לפני ניתוח אף

מתי עושים ניתוח אף?

לכולנו יש איזו חברה שלדברי הרופא שלה ״הייתה צריכה״ לעבור ניתוח אף, וידידה אחרת שפשוט רצתה לעבור ניתוח שכזה. אז מה ההבדל?

רוצים אף מושלם? דברו עם אחד המומחים שלנו לפרטים נוספים

מה ההבדל בין ניתוח אף רפואי לניתוח אף קוסמטי?

את ניתוח האף, אחד ההליכים הבודדים אשר נפוצים מאוד בקרב גברים ונשים ומבוצעים החל מגיל העשרה דרך שנות הבגרות – ניתן לסווג לשני סוגים: 

 • ניתוח אף רפואי הכרחי 
 • ניתוח אף אסתטי אלקטיבי. תלוי כיצד ומדוע הוא מבוצע.

באופן כללי, קרוב לוודאי שאותה חברה שהייתה צריכה לעבור ניתוח אף סבלה מבעיות בתפקוד האף ונזקקה לפתור סוגיות מבניות פנימיות שחסמו את דרכי הנשימה, בנוסף לשינויים האסתטיים שבוצעו בהזדמנות זו באפה. מכיוון שניתוח זה בוצע מסיבות רפואיות, יתכן שהוא כוסה בחלקו על ידי קופת החולים.

הידידה השנייה, שרק רצתה לשנות את צורת האף, גודלו או מראהו, ולא סבלה ממצב רפואי בסיסי, עברה ניתוח אף קוסמטי או לחילופין עיצוב ופיסול אף (הליך שאינו כירורגי). הליכי הניתוחים הקוסמטיים מתמקדים אך ורק במבנה העצם החיצוני, ובדרך כלל קופת חולים לא משתתפת במימון הליכים אלה.

רוצים אף מושלם? דברו עם אחד המומחים שלנו לפרטים נוספים

מתי עושים ניתוח אף רפואי?

נתחיל מבראשית. ניתוח אף רפואי שנקרא ספטופלסטיה (Septoplasty), הוא הליך הכרחי מבחינה רפואית והוא משמש לתיקון בעיות בנשימה ובעיות בסינוסים. אמנם, אנחנו לא יכולים לראות מה קורה שם בתוך האף, אבל באף עלולות להיות בעיות מבניות שונות המצריכות ניתוח מחיצת אף. זה קורה כאשר המחיצה במרכז האף מפריעה לזרימת תקינה של האוויר דרך האף וגורמת לסיכונים רפואיים.

אילו בעיות יכול לפתור ניתוח אף רפואי?

  • האף הוא איבר הנשימה שלנו. אנחנו אמורים לנשום דרך האף ולא דרך הפה. אחת הסיבות השכיחות לכך שאדם צריך לעבור ניתוח אף רפואי הוא הצורך לשפר את הנשימה. חולים שיש להם סטייה במחיצה, בין אם בגלל גנטיקה, תאונה או פציעה, עשויים להזדקק לניתוח אף רפואי, כדי ליישר את המחיצה העקומה. 
  • ניתוח אף רפואי יכול גם לחזק את דפנות האף כדי שלא יתמוטטו ובכך ימנעו את זרימת האוויר בנשימה.
  • במקרים של מום מולד באנטומיה של האף, נדרש טיפול כירורגי של מומחה בסחוסי קצה האף ועור האף.
  • ניתוח אף רפואי מומלץ לאנשים המתמודדים עם אלרגיות קשות או דלקות בסינוסים הגורמות להתנפחות הקונכייה באף (Turbinate) ובכך לחסימת דרכי הנשימה. רקמת הקונכיות חיונית לתפקוד האף כי היא מספקת לחות, חום וסינון לאוויר. הפחתה רבה מדי מרקמת הקונכיות עלולה להוביל לבעיות בלתי הפיכות.

   לכן, חשוב לבחור במנתח מומחה שלא יסיר כמות גדולה מדי מרקמת הקונכיות כשינתח אתכם.

בכל אחד מצדי האף יש שלושה זוגות של קונכיות (עליונות, אמצעיות ותחתונות). כאשר הקונכיות התחתונות מתנפחות הן גורמות לחסימת האף ומקשות על הנשימה. כדי לתקן סוגיות מבניות שכאלה, הרופא עשוי להמליץ על הפחתת הקונכיות. יש היום טיפולים שאינם כירורגיים, כמו טיפול בגלי רדיו, שיכולים לפעמים לצמצם את גודל הקונכייה, אבל ברוב המקרים יהיה צורך בניתוח.

חלק מהמטופלים זקוקים הן לניתוח ליישור המחיצה והן להקטנת הקונכייה. בין אם שני ההליכים הללו נעשים בו זמנית במהלך אותו ניתוח או בשני ניתוחים נפרדים, תקופת ההחלמה נמשכת בין שישה חודשים עד שנה. 

לפני ואחרי ניתוח אף

פיסול אף - לפני ואחרי
לפני ואחרי ניתוח אף
ניתוח אף לפנ ואחרי
לפנח ואחרי פיסול אף ללא ניתוח

מתי עושים ניתוח אף קוסמטי?

ניתוח אף קוסמטי (בין אם בהליך ניתוח אף פתוח או ניתוח אף סגור), לעומת הניתוח הרפואי, מתמקד בחלקו החיצוני של האף. כלומר, בחלק האף שאותו ניתן לראות באופן גלוי. בדרך כלל, אנשים שעוברים ניתוח אף קוסמטי, או ׳פיסול אף׳ שלא כרוך בניתוח, עושים זאת כי הם לא מרוצים ממראה האף שלהם.

ניתוח אף קוסמטי משמש ל:

 • שינוי של צורת האף וגודלו
 • טיפול באף עקום ואסימטרי
 • שינוי בסיס האף או גשר האף (או שינוי של השניים)
 • העלמת גבנון או בליטה על האף
 • תיקון קצה האף

הסיבות המבניות השכיחות ביותר בגינן אנשים עוברים ניתוח אף לגברים או לנשים כוללות:

 • רצון להפחית את הבולטות של הגבנון על גשר האף
 • רצון להקטין את סחוסי קצה האף הבולט מדי
 • רצון ליישר אף עקום

מכאן, שהמרכיבים המבניים שזקוקים בדרך כלל לשינוי כוללים את עצמות האף וסחסוי קצה האף.
ניתוח אף קוסמטי מתמקד אמנם רק באף, אבל תוצאות הניתוח יכולות לעזור לאזן את כל תווי הפנים. בסופו של דבר, ניתוח אף אסתטי אינו הכרח רפואי אבל הוא מסוגל להגביר את הביטחון העצמי ולהפוך את המטופל לנינוח יותר מבחינת המראה החיצוני שלו.

כמה עולה ניתוח אף רפואי?

ללא קשר לסוג הניתוח שתעברו, על מנת שההליך יתבצע בצורה הטובה ביותר חשוב לבחור במנתח המתמחה בתחום זה. כך תוכלו למנוע סיבוכים או תיקונים בהמשך הדרך.

כדי להימנע מהצורך לעבור ניתוח נוסף כדי לשפר את ניתוח האף הראשון, חשוב מאוד לזהות את המנתח הפלסטי המתמחה בניתוחי אף פנימיים וחיצוניים כאחד.

מחירי ניתוח אף רפואי יהיו זולים יותר לחברי קופות החולים. בדרך כלל המחיר הממוצע של ניתוח אף נע בין 6,000 ל-12,000 שקלים. חברי קופת חולים כללית או מאוחדת, המחזיקים בכרטיס פלטינום, מושלם או שיא, יכולים לזכות בהנחות שונות ובכך להוזיל את עלות הניתוח באופן משמעותי.

לבסוף, אם תמיד חשבתם שניתוח אף רפואי וקוסמטי הם זהים, אתם כנראה לא לבד. שניהם אמנם ניתוחים פלסטיים המתבצעים באף, אבל הניתוח הקוסמטי מתמקד במראה החיצוני של האף, בעוד שהניתוח הרפואי מתמקד בסוגיות מבניות בתוך האף. לעתים קרובות שני סוגי הניתוחים הללו משולבים יחד כדי לטפל הן בתפקוד האף והן בצורתו. 

לשיחה עם יועץ מלאו פרטים